Plan podjele BiH koji i danas živi.

Franjo Tuđman i Slobodan Milošević su preko svojih povjerenika u Bosni i Hercegovini, Mate Bobana i osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića 6. maja 1992. u austrijskom Grazu, daleko od očiju javnosti, tajno dogovorili realizaciju dogovora o podjeli Bosne i Hercegovine iz Karađorđeva.

 

Ovaj sastanak je održan i pored toga što je Bosna i Hercegovina već 6. aprila te godine dobila međunarodno priznanje Evropske zajednice, a već 22. maja postala država-članica Ujedinjenih nacija.

Boban i Karadžić su prije 30 godina konkretizirali su dogovor iz Karađorđeva i precizirali teritorijalnu podjelu Bosne i Hercegovine, po kome je područje cijele Posavine pripalo Republici Srpskoj, a Bosansko Grahovo, Glamoč i Drvar tzv. Herceg-Bosni.

U predmetu “Prlić i drugi”, između ostalog spominje se i sastanak u Grazu.

– Bez obzira na neprijateljstva između snaga Herceg-Bosne/HVO-a i snaga bosanskih Srba u proljeće i ljeto 1992. godine, poslije sastanka između Radovana Karadžića i Mate Bobana održanog 6. maja 1992. u Grazu, u Austriji, uspostavljena je značajna i trajna saradnja između bosanskih Hrvata i bosanskih Srba i ona je u onim dijelovima Bosne i Hercegovine na koje se ova Optužnica najviše odnosi trajala, uz manje izuzetke, sve do kraja 1993. godine -navodi se u haškoj presudi.

Saopćenje koje je potpisano u austrijskom Grazu pokazuje svu suštinu zajedničkog i dogovorenog srpskog i hrvatskog velikodržavnog projekta.

Tuđman se odrekao Posavine i tamošnjih Hrvata, a njegov izaslanik Boban za Hrvate je tražio Mostar koji je zacrtan kao sjedište odnosno “hrvatski stolni grad” i Stolac kao strateško hrvatsko pitanje.

Šest dana poslije Graza, 12. maja 1992. godine, dio onoga što su dogovorili Boban i Karadžić potvrđeno je na zasjedanju Narodne skupštine Republike Srpske usvajanjem Šest strateških ciljeva: podjela Sarajeva; razdvajanje srpskog naroda od druge dvije nacionalne zajednice; uspostavljanje koridora između Semberije i Krajine, koridora u dolini rijeke Drine odnosno eliminisanje Drine kao granice između srpskih država; uspostavljanje granice na rijekama Uni i Neretvi i osiguranje izlaza Republike Srpske na more.

Hrvatska politika koja je danas na sceni, kako ona u Zagrebu tako i Mostaru ni 30 godina poslije nije se promijenila, od Tuđmana i Bobana, preko Ante Jelavića i Hrvatske samouprave do Dragana Čovića koji uz podršku predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića nastoji udariti konačni pečat na ono što su započeli njegovi prethodnici. Novi Milošević je u liku Aleksandra Vučića, dok umjesto Karadžića na sceni imamo Milorada Dodika.

(Faktor)

Related Posts

Milorad Dodik odgovorio Nebojši Vukanoviću: Najobičnija budalaština koja treba da služi za neke primitivne nagone

  Podsjetimo, lider Liste za pravu i red i poslanik u NSRS  Nebojša Vukanović u Pressingu na N1 iznio je niz optužbi na račun visokog predstavnika BiH…

BLIŽI SE KRAJ: Milorad Dodik ponovo pokušava obmanuti javnost, Republike Srpska klizi u propast..

  Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik rekao je da bi američki ambasador u BiH Micheal Murphytrebalo da, umjesto Nacrta zakona o nevladinim organizacijama u RS-u,…

ZUKAN HELEZ OTKRIO SVE: Dodik bježi iz BiH, već je odabrao i nasljednika

  “Nađite mi političara koji za tri dana da razgovara sa tri ministra odbrane. Ministar Norveške, Hrvatske i sutra sa ministricom odbrane Austrije. Imat ću i sastanak…

Christian Schmidt uputio pismo Željki Cvijanović: Nazivanje septembarskog protesta “generalnom probom” samo po sebi opasno

pismu koje je danas visoki predstavnik Christian Schmidt uputio članici Predsjedništva BiH, Željki Cvijanović, rečeno je kako nazivanje protesta od 1. septembra „generalnom probom“ predstavlja implicitnu prijetnju…

Da se ministar Konaković ne sekira – Halilagić poručuje: Očekujemo da uskoro imamo aviolinije iz Tuzle, koncesije su nemoguće!

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković ozbiljno se nasekirao nakon izjave direktora Međunarodnog aerodroma Tuzla Dževada Halilčevića “da sve aerodrome u BiH treba dovesti u što bolje stanje,…

DENIS BEĆIROVIĆ NA OBILJEŽAVANJU DANA OSLOBOĐENJA GORAŽDA: HVALA ŠTO STE SPASILI IDEJU BIH

Goražde danas obilježava 31. godinu od prvog oslobođenja u proteklom ratu, Dan Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) i Grada Goražda. Na današnji dan 1992. godine, okončanjem operacija “Krug” i…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)