Denis Bećirović, zajednički kandidat opozicije za člana Predsjedništva BiH, dobio je snažan „vjetar u leđa“ kada je njegovu kandidaturu podržao njemački SPD.
“Velika je čast dobiti otvorenu podršku vladajuće političke partije iz države koja predstavlja najjaču ekonomsku silu u Evropi.Podršku vladajućeg SPD-a shvatam i kao snažnu poruku euroatlantskom putu države Bosne i Hercegovine”, komentirao je Bećirević ovu podršku.
To nije nikakvo iznenađenje jer je očito da je Evropi „preko glave“ nacionalizma koji dominira i vlada ovim prostorima već tridesetak godina. Zato se u njemačkom Bundestaga uskoro razmatra rezolucija o Bosni i Hercegovini. Rezolucija bi se mogal naći na dnevnom redu Bundestaga sredinom juna ili početkom jula ove godine. U tekstu rezolucije će se naći i imena bosanskih političara koji se smatraju nacionalistima. Iako je ime Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA izostavljeno, navodinim lobiranjem zastupnika u Bundestagu Adisa Ahmetovića, nema sumnje da će se njegovome ipak naći u rezoluciji. To će mu veoma štetiti u predizbornoj kampanji da ga Evropljani gledaju istim očima kao i Dodika i Čovića
S druge strane na ovogodišnjem iftaru kojeg je priredio ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael Murphy u svojoj rezidenciji, nije bilo reisa Huseina Kavazovića, već je, kako se vidi na slici koji je ambasador objavio na Twitteru, za njegovim stolom dijelio novi sarajevski muftija Nedžad Grabus. Ovo slika ni ne mora biti krucijalni dokaz ko će biti američki favoriti da zamjeni Kavazovića na kormilu Islamske zajednice u BiH, ali se može reći da mnogo govori. Samo se rijetki sjećaju kako je reis Mustafa Cerić isto tako odveo svog nasljednika Kavazovića na iftar kod tadašnjeg američkog ambasadora rekavši mu:“Ovo će Vam biti novi reis“. Tako je, naravno, i bilo
Ima li mjesta špekulacijama zašto Kavazović nije postupio kao Cerić, ili zašto upoće nije bio na iftaru u Američkoj ambasadi ?! Ima, ali još je prerano davati odgovore na njih. Sigurno je da se Kavazović po ustavu ne može treći put kandidirati, osim ako Sabor, kojeg Kavazović kontrolira preko Safeta Softića, ne bi promijenio taj dio ustava koji tretira izbor reis-ul-uleme. Nema nikakvih razloga na vidiku da su odnosi unutar Islamske zajednice takvi da iziskuju vanrednu intervenciju zbog koje bi se morao zadržati Kavazović na njenom čelu. Ako ih i bude te će neprilike biti izazvane vanrednim prilikama u vrhu SDA. Neprilike bi mogle zadesiti Izetbegoviće koje je Kavazović vrlo servilno politički opsluživao i podržavao. Dakle, sve ovisi o tome kako će Izetbegovići kao bračni par, a ne kako će sama SDA proći na izborima. Izgleda da stranci taj ishod znaju i stoga su kao zamjenu pripremili mlađi dvojac Bećirovića i Grabusa.
(TBT, Tim za analitiku)