Oštra poruka načelnika Prozora-Rame: Sa Čovićem i HDZ-om nećemo ni u crkvu..

Predsjedništvo HDZ-a 1990 koje je jučer održano u Vitezu donijelo je odluku o raspuštanju kantonalne organizacije u Posavini te općinskih u Žepču, Prozoru-Rami i Uskoplju.

Nakon ovih događanja uslijedila je žestoka reakcija iz Prozor-Rame. Načelnik Jozo Ivančević za Hercegovina.info je rekao kako ne želi provoditi politiku Dragana Čovića, ali ni biti s njim i predsjednikom HDZ 1990 Ilijom Cvitanovićem i “voditi prljavu politiku”.

“S takvim ljudima ne želimo ništa raditi i graditi. Ne želimo provoditi politiku Dragana Čovića. Od početka smo protiv toga. Ako Ilija Cvitanović i Luka Faletar to žele onda je to njihov problem. Mislim da oni ne mogu uvesti reda u svojoj kući, a ne negdje drugo. S Draganom Čovićem i HDZ-om nećemo ni u crkvu. Neka oni izvole pa ćemo vidjeti do kuda će doći. Nadali smo se mi ovakvom raspletu, ali nas previše to ne dira”, kaže Ivančević.

Šta dalje?

“Mi želimo lokalno nastaviti provoditi svoju politiku i štiti interese Rame, a ne interese Dragana Čovića. Ne želimo zatvarati tvornice, iseljavati ljude u inostranstvo da idu tražiti hljeb i ne želimo nesigurnost. Ne želimo jednostavno u tom procesu učestvovati. Vidjet ćemo dalje. Ja ću sazvati postojeći Odbor. Niko od naših vijećnika ne želi stati uz Luku Faletara za kojeg eto čujem da će biti povjerenik. Gotovo 95 posto ljudi je stalo uz mene. Mi ćemo dalje biti nezavisni i nećemo izaći na opće izbore. Neka oni naprave rezultate. I vi mediji pratite rezultate pa ćete vidjeti do kuda će doći”, dodaje.

 

Na lokalne izbore izlaze

“Kada budu lokalni izbori mi ćemo ići najvjerovatnije kao nezavisni. Vidjet ćemo hoće li se možda pojaviti neka druga normalna politička opcija pa ćemo onda vidjeti gdje smo i što smo. S njima ne želimo. Ilija Cvitanović i Luka Faletar su nas izdali i prodali. Mi nismo kupljeni jer nismo željeli učestvovati u takvima igrama. Radije ćemo s moralom i ponosom ostati dosljedni ovoj politici”, kaže načelnik Prozor-Rame.

HDZ 1990 nije samostalan ističe Ivančević

“Hrvatski interes se ovako ne štiti. Ovo je uzurpacija i prodaja hrvatskog interesa. Mi nemamo čiste informacije. Istina je da smo mi gospodina Faletara prije desetak dana isključili iz našeg lokalnog odbora zbog toga što želi provoditi politiku Dragana Čovića. Ne želimo učestvovati u toj prljavoj politici. Nakon toga su nam uzvratili raspuštanjem Odbora. U redu neka tako bude. Jedini smo mi imali načelnika i Odbor koji je bio iskren i radio kako treba. Oni uvijek govore da mi idemo samostalno kao HDZ 1990., a zapravo oni ne mogu ništa uraditi ako im Dragan Čović nije rekao da to urade”.

“Pričekat ćemo pismenu odluku da vidimo razloge raspuštanja Odbora, a onda ćemo se i mi očitovati”, zaključio je Ivančević.

Predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović je rekao kako neki Odbori nisu na željenom nivou pa su raspušteni.

 

Predsjedništvo je analizirajući tok priprema za predstojeće izbore ustvrdilo da u nekoliko Kantonalnih i Općinski Organizacija aktivnosti postojećih Odbora nisu na željenom nivou. Stoga smo donijeli Odluku da naše organizacije: kantonalnu u Posavini te općinske u Žepču, Prozoru-Rami i Uskoplju raspustimo, te imenovanjem povjerenika i Povjerenstava damo šansu onima koji su u ovom trenutku pripravni dati svoj puni doprinos u ostvarenju što uspješnijeg izbornog rezultata”, kaže Cvitanović.

Cvitanović ističe kako niko nije izbačen iz Devedesetke

“Napominjemo da niko od članova raspuštenih organizacija, nije isključen iz stranke, naprotiv od svih njih očekujemo da u onoj mjeri u kojoj, prije svega žele i mogu, pomognu stranici u ovom izbornom procesu. Odluka o raspuštanju prije svega je usmjerena na potrebu pojačanja produktivnosti u radu s namjerom ostvarenja postavljenih izbornih ciljeva“, rekao je Cvitanović za Hercegovina.info.

Nakon svega oglasio se i raspušteni općinski Odbor Prozor-Rame. Kažu ne žele biti dio grobarske politike, Čovićeve glume i kukanja.

“Raspuštanje Općinskog odbora HDZ 1990 Prozor – Rama pokazuje da rukovodstvo ove stranke nije sposobno uvažavati drugačija mišljenja kao i da sve to rade po uputama iz Čovićevog HDZ-a. Stoga hvala na raspuštanju, jer svakako ne želimo biti dio grobarske hrvatske politike, politike Čovićeve glume i kukanja koja je Hrvatima u BiH nanijela već ogromnu štetu”, navode.

 

“Znamo da je raspuštanje zaslužio Središnji odbor, kao i mnogi kantonalni i općinski i gradski odbori koji u proteklom razdoblju nisu ništa radili ni uradili. Na primjer, u Mostaru nisu uspjeli imati niti jednog gradskog vijećnika, iako im tu nikako nije mogla smetati Rama. Takvi članovi Devedesetke su svojim neradom i posebno pogrešnim radom svjesno doveli nekada drugu po snazi stranku Hrvata u BiH do njenog skorog nestanka i utapanja u druge stranke. Upravo od takvih nesposobnih osoba raspušten je Općinski odbor Prozor – Rama iako je uredno odrađivao sve obaveze, bio aktivan, sastajao se, donosio zaključke pa i deklaracije, uspješno provodio izbore.

Čović im prioritetniji od jedinog načelnika i jedine sredine gdje postoji stvarni rezultat

Zahvaljujući tom zajedničkom radu, Prozor – Rama je polako prestajao biti zaostala kasaba i počeo dobivati obrise uređenog mjesta sa vodovodnom mrežom, uređenim lokalnim putovima, novim zapošljavanjem i novim tvornicama, sa korektnim međuljudskim odnosima. Naša samostalnost u odnosu na političke centre moći u Mostaru i Sarajevu i naša stalna borba za svoja prava donijela nam je i sredstva za razvitak naše općine, što je trebalo biti na ponos i narodu Rame, a i čelnicima HDZ-a 1990. Jer, u svemu tome sudjelovali su naši članovi Općinskog odbora iz svih naselja ove općine i svi su trebali biti nagrađeni”, ističu

“Ovim je pokazano da je Devedesetkinom stranačkom predsjedništvu prioritetniji Čović kao šef druge stranke od svog jedinog načelnika i svoje skoro jedine sredine u kojoj ima stvarni stranački rezultat”, dodaju.

“Znamo da su svi naši uspjesi zasmetali onima koji sjede u političkim foteljama u kojima glume cirkusante, ništa ne rade a žele vladati i politikom i narodom i crkvom i svim Hrvatima u cijeloj BiH, pa i ovdje u Rami. Međutim, činjenica je da su Ramljaci ljudi koji vole slobodu, koji su stoga mnogim velikim prevarantima pokazali izlazni pravac. Tako se i danas slobodno možemo ponositi što smo pokazali izlaz onima koji su nas pokušali uvući u Čovićev politički holding”.

“Nas iz Prozor – Rame nije iznenadio ovaj sramni potez rukovodstva Devedesetke, očekivali smo ga i spremni smo na njega tako da ćemo vrlo brzo izaći sa svojim odgovorom. Svim sada bivšim članovima Općinskog odbora HDZ 1990 Prozor – Rama i svim Ramljacima, pa i drugim našim suradnicima, poručujemo da imamo prijedlog zajedničkog rješenja za sve nas”, zaključuju u svom saopćenju.

(radiosarajevo)

Related Posts

NERMIN NIKŠIĆ I DALJE TVRDI DA JE ČETIRI GODINE BIO U ARMIJI RBiH: “Zbog ovih lažova smo tražili objavu jedinstvenog registra

Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a, ponovio je da je četiri godine bio pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine. Jedinstveni registar boraca Federalnog ministarstva za boračka pitanja ipak govori…

IGK: Napad na Memiševiće rezultat antibošnjačke politike, moraju svi stati da zaštite povratnike

Nakon stravičnog napada na povratnike Fadila i Ajšu Memišević iz sela Omeragići kod Višegrada, reagovao je Institut za istraživanje genocida Kanada. Navode da smo svjedoci kontinuiranog ugrožavanja…

Nana Fata Orlović: Zapostila iako su joj ljekari strogo zabranili

  Nanu Fatu Orlović posjetili smo jučer u njenoj kući u Konjević-Polju, gdje nam je rekla da je zapostila iako su joj ljekari to zabranili. Kazuje da…

ĆAMIL DURAKOVIĆ NAKON MUČKOG NAPADA NA POVRATNIKE U VIŠEGRADU: “Želim da vjerujem da će policija RS-a odmah reagovati

Potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković najstrožije je osudio napad na dvoje povratnika, starijih ljudi iz Višegrada, Fadila i Ajšu Memišević, koji su preksinoć u povratničkom selu Omeragići kod…

DJETINJSTVO EFENDIJE IZETA ČAMDŽIĆA NOSI ZVUK VEKERICE: RAMAZAN JE HRANJENJE DUŠE I PRAVLJENJE RAVNOTEŽE

Ramazan uspostavlja ravnotežu između tijela i duše, između ahireta i dunjaluka te nas podsjeća da uskraćivanje našem tijelu, nije kažnjavanje već pravljenje ravnoteže, hranjenje duše i to…

STRAVA ZA RAMAZAN U VIŠEGRADU: Starce Fadila i Aišu pronašli vezane i teško pretučene u porodičnoj kući

Starci su se oko 23.30 sati uspjeli odvezati i potom su krenuli prema komšijama da bi potražili pomoć. Aiša se prva odvezala, a potom je oslobodila i…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)