OBILJEŽAVANJE 30. GODIŠNJICE OD GRANATIRANJA: “Čini se da ni za punih trideset godina plamen nije dogorio

Posjetioci će u svečanom salonu moći pogledati izložbu Rudolfa Zur Lippea “Ponovo rođena – Vijećnica renata”, a na galeriji iznad aule izložbu fotografija Almina Zrne “Edo Murtić – Gdje su riječi nedostatne

 

Povodom obilježavanja 30. godišnjice granatiranja i stradanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, u Vijećnici je upriličen Dan otvorenih vrata.

Na današnji dan prije 30 godina, 25. augusta 1992. godine, uslijed granatiranja s položaja Vojske RS-a zapaljena je i gotovo u potpunosti izgorjela sarajevska Vijećnica, jedan od simbola glavnog grada BiH.

Tim povodom, danas i sutra će u Vijećnici biti upriličen Dan otvorenih vrata, a za sve posjetitelje je omogućen i besplatan ulaz.

Direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine Ismet Ovčina u svom obraćanju poručio je da je Vijećnica bila jedna građevina “upadljivog i upečatljivog pseudomaurskog stila, ambivalentnog izgleda, ali i ambivalentne sudbine, ističući se svojom ljepotom, pozicijom i veličinom

 

 

Danas, nažalost, obilježavamo 30 godina od njenog spaljivanja. Ali, dopustite mi, u skladu s onim što Vijećnica i danas predstavlja većini građana Sarajeva i BiH, da naglasnim za nas mnogo važniju činjenicu – danas obilježavamo i 30 godina od spaljivanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine”, kazao je.

“Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH spaljena je na današnji dan 1992. godine, ali čini se da ni za punih trideset godina plamen nije dogorio. Zato, i ovom prilikom tražimo od nadležnih da konačno riješe pravno-finansijski status NUUBBiH, jednog od simbola kulturnog identiteta BiH i povratak Biblioteke u ovaj hram kulture”, poručio je Ovčina.

Svoje obraćanje je zaključio porukom, kao i apelom, da kultura ne bude samo estetika koja će svemu dati otmjeniji spoljni izgled, već da učinimo napore kojim će nas kultura iznutra i suštinski oplemeniti.

Tog kobnog i tužnog dana kada je Vijećnica spaljena prisjetio se i Omer Šetić. On je tada 1992. godine bio mladi inžinjer i vatrogasac.

 

S obzirom na to da je dosta mladih napustilo našu zemlju tada, ostalo je nas svega 30 i svi mi smo spašavali Vijećnicu tog dana ne gledajući da li je neko inžinjer ili komandir. Mi smo tada svi bili vatrogasci. Ja sam tada imao 25 godina. Iako je naše radno vrijeme počinjalo u 10:00 sati ujutro, tog 25. augusta gorio je cijeli grad. Bio sam u prvoj vatrogasnoj ekipi koja se vratila sa požarišta u 22:00 sati uvečer. Dispečer nije imao više nikoga na raspolaganju osim tog jednog vozila i ekipe”, ispričao je Šetić.

Povodom 30. godišnjice granatiranja Vijećnice posjetioci će u svečanom salonu moći pogledati izložbu Rudolfa Zur Lippea “Ponovo rođena – Vijećnica renata”, a na galeriji iznad aule izložbu fotografija Almina Zrne “Edo Murtić – Gdje su riječi nedostatne”.

Koncert savremene i umjetničke muzike “No Borders Orchestra” bit će održan sutra, navodi Klix.

Reporter “Slobodne Bosne” je bio u Vijećnici, pogledajte fotografije u našoj galeriji.

(SB)

Related Posts

Krvna osveta u Velikoj Kladuši: Izet Grahović dvije godine čekao Asmira Halilagića, ubicu brata Hasana

U Velikoj Kladuši sinoć je ubijen Asmir Halilagić. Asmir je izašao iz zatvora na dopust zbog primjerenog vladanja u KPZ Zenica, gdje je služio kaznu zbog ubistva…

POJAVIO SE VIDEO IZ BANJA LUKE – ŽENA UHVATILA MUŽA PROFESORA SA STUDENTKINJOM

  Skandal potresa Pravni fakultet u Banjoj Luci, jer je navodno profesor varao svoju ženu sa studentkinjom, a ona ih je uhvatila u prevari. Viši asistent na…

Nezapamćen incident na fudbalskom turniru u Splitu, sarajevskoj djeci pružena medicinska pomoć

Od 1. do 4. juna više od 3000 sportista iz 15 zemalja nastupilo je u sklopu Dalmatinko cupa na terenima u Splitu, Solinu, Kaštelima, Trogiru, Žrnovnici  …

ZNA LI NERMIN ŠTA RADI DENIS: Hoće li oštar sukob Bećirovića i Dodika ugroziti partnerstvo na nivou države

Nameće se i pitanje da li takav odnos može uticati na buduće djelovanje koalicije.   Nakon što je član Predsjedništva BiH Denis Bećirovićzatražio od Europske unije da,…

Nele Karajlić govorio o razlozima odlaska: Da sam ostao u Sarajevu još 15 dana.

Opcija je bila dakle da ostanem i nestanem, da odem na Pale ili u Beograd. Sa svojim pacifističkim pogledom na svijet, ja sam odlučio ići u Beograd”…

Nermin Nikšić spreman na kompromis sa Čovićem i Dodikom, Izborni zakon prilagoditi političkim i društvenim situacijama

Federalni premijer Nermin Nikšić koji od 28. aprila vodi Vladu FBiH zahvaljujući odlukama visokog predstavnika Christiana Schmidta danas je osjetio potrebu da pojasni svoje sastanke sa Miloradom…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)