DRAMATIČNA PRESS-KONFERENCIJA ANDREJA PLENKOVIĆA: “U Hrvatskoj postoje ljudi koji su organizirani, naoružavaju se i nastoje na silu da promijene vlast..

Mi smo kao Predsjedništvo zahvalili svim strankama koje su osudile ovo. U našem društvu postoje ljudi koji su spremni koristiti silu kako bi rušili demokratski izabranu vlast”, rekao je Andrej Plenković

Premijer Hrvatske Andrej Plenković održao je dramatičnu press-konferenciju nakon sjednice šireg Predsjedništva HDZ-a.

“Raspravili smo paket mjera koji je vlada donijela u četvrtak. Svi su ga podržali i složili se da je sveobuhvatan, snažan i pravedan te da je ostvario sve ključne ciljeve koje smo prošlog tjedna najavili”, rekao je Plenković.

“Vlada kao i uvijek do sada intervenira pravodobno i snažno. Mi ćemo voditi računa da bude dovoljno energenata, struje, plina, naftnih derivata i hrane, prema tome, proći ćemo kroz ovu jesen i zimu s ovakvim paketom mjera bolje nego što bi bilo bez njih”, dodao je. Kazao je da je najbitniji dio vladinog kriznog paketa onaj koji se odnosi na cijenu električne energije.

“Ona ostaje kakva je sada, i tokom jeseni i zime, do 31. marta. Također kod dječjih vrtića, škola, fakulteta, bolnica, domova za starije, nevladinih udruga, vjerskih organizacija, svih koji bi imali ogromnih teškoća da se nije donijela ovakva odluka vlade jer bi se primjenom tržišnih cijena plaćali visoki računi za električnu energiju.”

Zatim se osvrnuo na subotnji protest ispred HDZ-a.

Očito da je prosvjed propao. Organizatori nisu uspjeli iskoristiti enormno raširen val mržnje, pogotovo nakon afere u Ini, afere koja je afera pojedinaca. No taj rašireni tsunami mržnje, koji dolazi i s lijeve i desne strane, očito se nije uspio spojiti. Na prosvjed dolaze pripadnici paramilitarnih skupina koji su spremni koristiti Molotovljeve koktele. Mi smo kao Predsjedništvo zahvalili svim strankama koje su osudile ovo. U našem društvu postoje ljudi koji su spremni koristiti silu kako bi rušili demokratski izabranu vlast”, rekao je Plenković.

“U Hrvatskoj postoje ljudi koji su organizirani, naoružavaju se i nastoje na silu promijeniti vlast”,dodao je.

“Ovaj problem je puno širi, o njemu se moraju očitovati i policija i agencije da javnost vidi što se događa. Ovo je jedna mržnja u kojoj sudjeluju i mediji”, dodao je.

Komentirao je i strašnu nesreću vlakova u Novskoj. Kratko je rekao da će čekati rezultate istrage. Na upit o situaciji u Ini Plenković je odgovorio da će se sastanak s predstavnicima MOL-a održati uskoro te da je prijedlog o razrješenju hrvatskih članova Uprave Ine jasan.

 

Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu je 12. rujna 2022., nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, zaprimilo kaznenu prijavu Policijske uprave zagrebačke, prema maloljetnom počinitelju zbog osnova sumnje na počinjenje kaznenih djela pripremanja kaznenih djela protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom iz članka 103. u vezi s člankom 97. stavak 1. točka 1., 2. i 7. Kaznenog zakona i kaznenog djela prisila prema službenoj osobi iz članka 314. stavak 1. KZ-a.

Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu je, nakon zaprimanja kaznene prijave, podnijelo sucu za mladež Županijskog suda u Zagrebu prijedlog za ispitivanjem maloljetnika zbog postojanja osnovane sumnje na počinjenje inkriminiranih mu kaznenih djela. Ovo državno odvjetništvo je, nakon ispitivanja maloljetnika, podnijelo sucu za mladež Županijskog suda u Zagrebu, prijedlog za određivanje istražnog zatvora zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela (članak 123. stavak 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku).

Sudac za mladež Županijskog suda u Zagrebu prihvatio je prijedlog ovog državnog odvjetništva i maloljetniku odredio istražni zatvor u trajanju od mjesec dana zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. 

Postoji osnovana sumnja da je maloljetnik počinio navedena kaznena djela 10. rujna 2022. u Zagrebu, na Trgu žrtava fašizma, odnosno da je s ciljem ozbiljnog narušavanja osnovnih ustavnih, političkih, gospodarskih i društvenih struktura Republike Hrvatske došao na javni prosvjed te sa sobom u ruksaku donio predmete pogodne za izazivanje požara, eksplozija, ozljeđivanje i lišenja života većeg broja ljudi koji su bili na javnom prosvjedu.

Policijski službenici su ga uočili i pokušali ga spriječiti u njegovoj nakani pri čemu je on pružao fizički otpor te verbalno i uporabom oštrog predmeta, koji je držao kod sebe, prijetio policijskim službenicima”, navodi se u priopćenju ŽDO-a u Zagrebu.

(SB)

Related Posts

ŽELJKO KOMŠIĆ IMA PORUKU ZA DODIKA: “Da sam na Dodikovom mjestu ne bih se igrao”

Naime, Dodik je, nakon što je jednoglasno reizabran za predsjednika SNSD-a na sedmom Saboru stranke u Doboju, poručio ‘da će SNSD kreirati sporazum o mirnom razlazu Federacije…

Jasna poruka Bećirovića: ‘Dodik i njegovi saradnici što prije da odustanu od destruktivne politike

BiH se suočava sa najtežom krizom od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas. Već treći mjesec traje brutalni napad na ustavni poredak države BiH i na temeljne…

Trojka i politika kompromisa: Ipak je sve u rukama Čovića i Dodika

Sudbina Bosne i Hercegovine, tačnije njenog puta u Evropsku uniju u rukama je Milorada Dodika, ali i Dragana Čovića. Trojka i njena politika kompromisa nisu urdoili plodom….

Emrić nakon Dodikovih tvrdnji da je s ‘trojkom’ dogovorio izbacivanje stranih sudija: Ne igrajte se sa državom

Državni zastupnik NES-a Jasmin Emrić u reakciji na tvrdnje Milorada Dodika da je ranije s Trojkom dogovorio izbacivanje stranih sudija iz Ustavnog suda Bosne i Hercegovine  pita…

Vučević i Dačić na Dodikovom Saboru: Neke id tema su bile Dejton, Kosovo i velika Srbija

Lider SNS-a, ministar odbrane Srbije Miloš Vučević obratio se danas na Saboru SNSD-a u Doboju. Sedmi Sabor SNSD se dešava u složenim okolnostima u RS, Bosni i…

Stevandić stao u odbranu Radoičića: Suprostavio se teroru nad Srbima rizikujući svoju glavu

Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić istakao je da se Milan Radoičić “suprotstavio teroru nad Srbima u svojoj zemlji i preuzeo odgovornost za to, te ocijenio da nije dobro osuđivati…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)