Išerić: Ne može Ustavni sud preispitivati odluke visokog predstavnika

Član Predsjedništva Željko Komšić uputio je Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenu ustavnosti izmjena Ustava Federacije koje je nametnuo visoki predstavnik. Istakao je da je odluka stvorila obavezu da se putem zahtjeva Ustavnom sudu BiH takve neustavne odluke stave van snage, te je dodao da je visoki predstavnik prekršio ranije donesene odluke Ustavnog suda BiH, a time i Ustav BiH. Poručuje Komšić da je visoki predstavnik izvršio direktan udar na integritet izbornog procesa prevarom birača, koji bi eventualno drugačije glasali da su znali za nova izborna pravila, ali i stranaka koje bi izvjesno ponudile drugačije izborne liste, prilagođene novim pravilima. Osim toga, Komšić smatra da je visoki predatvnik izvršio direktni udar na demokratiju u Bosne i Hercegovine.

Pravni stručnjak Enver Išerić je bio gost O Dnevnika.

Prvo da razgraničimo – ima li Ustavni sud BiH pravo ocjenjivati od visokog predstavnika nametnuta rješenja?

 

Nažalost, odluke visokog predstavnika, na osnovu ovlaštenja koja proizilaze iz Aneksa 10 nisu podložne preispitivanju ni od strane Ustavnog suda BiH jer je Ustavni sud ranijim svojim odlukama utvrdio da odluke visokog predstavnika nemaju djelotvornog pravnog lijeka. Kao izuzetak se može postaviti odluka Ustavnog suda kojom je utvrdio neustavnost Izbornog zakona BiH, Ustava Federacije i Statusa Grada Mostara. Tom svojom odlukom Ustavni sud je utvrdio da su određene odredbe u nesuglasnosti sa Ustavom BiH. Pri tome treba napomenuti da je prilokom donošenja tih odluka Ustavni sud zatražio mišljenje visokog predstavnika kao prijatelja suda i on je dao mišljenje.

Puno je toga navedeno u ovoj apelaciji Ustavnom sudu koja je stigla iz kabineta člana Predsjedništva Željka Komšića. Prvo, može li biti tačna formulacija da visoki predstavnik krši ranije donesene odluke Ustavnog suda BiH, odnosno dijelove Ustava Bosne i Hercegovine.

 

Ne bih uopšte tvrdio da svojom odlikom visoki predstavnik o izmjenama Ustava FBiH i Izbornog zakona krši ranije donijete odluke samog Ustavnog suda BiH.Vrlo će biti interesantno sačekati konačnu odluku Ustavnog suda BiH, a vrlo je teško i nezahvalno prejudicirati rješenja i odluke Ustavnog suda BiH. Ustavni sud je tumač Ustava BiH i postoji ranija praksa po kojoj Ustavni sud BiH ne preispituje odluke visokog predstavnika

Kako Išerić komentarišeKomšićev dopis, bi li mnogi glasovi bili drugačiji da su izmjene donesene prije izbora i vjeruje li da procesi mogu ići dovoljno brzo, ali i da Ustavni sud dovoljno brzo reagira na to.

(Oslobodjenje)

 

Related Posts

Muriz Memić nakon ročišta: Prvi put nakon sedam godina vidio sam strah u Alisinim očima kada je ušao prof. Dizdarević u sudnicu

Nakon ročišta održanog u Sudu BiH u predmetu “Dženan Memić” gdje su saslušani svjedoci, medijima se obratio otac ubijenog Dženana, Muriz Memić koji je izjavio da Alisa…

EMIR KUSTURICA O SVEMU POMALO: “Za ideju zajedništva zaslužan je Dodik, a Republika Srpska je jedna vrsta vremenske mašine

Andrićgrad je dokaz da Republika Srpska može da udomi sve vrste konfesija i etničkih grupa – kaže Kusturica   Reditelj idejni tvorac Andrićgrada Emir Kusturica rekao je…

Detalji iz sudnice: Dr. Kučukalić rekao da li je Alisa Mutap imala povredu mozga i vratne kičme

U toku je ročište u Sudu Bosne i Hercegovine u slučaju “Dženan Memić” na kojem su do sada reprodukovana saslušanja dr. Abdulaha Kučukalića, vještaka psihijatrijske struke i…

Nenad Nešić: Neću dozvoliti povratak bh. državljana iz Sirije ni njihovoj djeci sve dok.

Ne znam čime su zadojena djeca koja su danas u Siriji i ne znam da li će biti bezbjedonosna prijetnja po bezbjednost BiH, naše djece ili moje…

SKANDALOZNO: RAK i Draško Milinović ne vide ništa sporno u veličanju Ratka Mladića

Agencija nema mandat da se upušta u način istraživanja i predstavljanja istorijskih događaja, navodi se u odgovoru RAK-a Ratko Mladić je pravosnažno osuđen za ratni zločin. To…

Zbog predmeta Respiratori, ali i drugih stvari.. – Disciplinska tužba protiv sudije Branka Perića

Postupak je pokrenut zbog donošenja odluka kojim se očigledno krši zakon, što se odnosi na presudu Novaliću i ostalima, ali i “neopravdanog kašnjenja u izradi odluka ili…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)