Ne stišavaju se reakcije na društvenim mrežama nakon najnovije objave Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska.
-Prihvatam da se napravi zakon o medijima, ali da ga predloži novinarska zajednica. Jer ako to pokrene vlast, opet će biti da hoćemo da gušimo medije. Neka taj zakon bude usklađen s ustavno-pravnim sistemom Srpske, ja se slažem i neću to osporavati, poručio je Dodik na Twitteru.
Nakon Dodikovog istupa uslijedile su brojne reakcije. „Slobodna Bosna“ odabrala je samo komentare koji nisu uvredljivog sadržaja.
Ne stišavaju se reakcije na društvenim mrežama nakon najnovije objave Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska.
-Prihvatam da se napravi zakon o medijima, ali da ga predloži novinarska zajednica. Jer ako to pokrene vlast, opet će biti da hoćemo da gušimo medije. Neka taj zakon bude usklađen s ustavno-pravnim sistemom Srpske, ja se slažem i neću to osporavati, poručio je Milotad Dodik na Twitteru.
Ovaj zakon nije usmjeren protiv ni jednog novinara, to je zakon za istinu ne promoviše laž i netačnosti. Niko vam u Evropi neće reći da oni nemaju takve zakone, imaju, ima i Amerika. U Njemačkoj imate zakon gdje je kleveta krivično djelo, ali ima još nešto, sramoćenje po njihovoj definiciji je teže krivično djelo. A vidite šta se dešava u čitavoj BiH, zato BiH, nažalost ne može da ide dalje. Nažalost mediji su pokušali da profilišu i samu političku scenu i na kraju tog puta njihovoga, klevetničkog, ništa. Samo društvo ostaje bolesnije, manje sređeno i sposobno. Ovdje se radi o afirmaciji javno izrečene riječi, kao što mi političari kad govorimo, bez obzira kako izgledali robusno u jednom trenutku, mi smo izloženi sudu javnosti, izloženi smo odgovornosti na izborima i mnogo čega drugog.
Na dnevnom redu NSRS su izmjene i dopune Krivičnog zakona, novinari kažu da bi trebao Zakon o medijima koji bi riješio sva ova pitanja, da li je moguće da se kroz ovaj zakon sve to uredi, i hoćete li razmisliti o tome?
-Prihvatam da se napravi jedan takav zakon, ali da ga naprave novinarske zajednice, jer ako mi to pokrenemo, opet će biti da hoćemo da gušimo medije. Neka napravi taj prijedlog novinarska zajednica i neka ga uskladi sa ustavno-pravnim sistemom i ja se slažem i neću ih osporavati. Ako bi mi to pokrenuli opet bi bilo da mi to nešto regulišemo, jer pozicija novinara u redakcijama na značajnom broju medija je ponižavajuća. Mediji na taj način ne doprinose afirmaciji novinara, nego se tu, najčešće traže, podanici koji su daleko više izloženi pritisku od samih redakcija i pojedinaca u njima nego u državi. Ja mislim da u BiH, pa i u RS medijska sloboda je apsolutna, ali je sloboda uvijek ograničena slobodom drugih. Neki su tu slobodu proglasili neograničenom, ali ona to ne može biti, ona je uvijek ograničena slobodama drugim, kazao je Milorad Dodik.
(SB)