U devetim ramazanskim susretima u okviru emisije „Stil života u islamu“ s prof. dr. Admirom Mulaosmanovićem govorili smo o vremenu u kojem živimo, a koje je za nas obavezujuće.
Čudna i turbulentna je historija Bosne i Hercegovine. Težak je teret koji nosi naš narod na svojim plećima.
Možda je vrijeme ramazana prilika da bolje čujemo i preispitamo sami sebe, jer stavovi koje mi izrodimo o svemu onome što nas okružuje su sigurno sve ono što nas kroz život vodi.
Naša historija je teška, posebno u zadnjih 200 godina, ali ja vjerujem, zaista, i ovo je period godine kad postoji dublji smisao u historijskim tokovima, vjerujem da sve izazove koje imamo, ali i one lijepe procese i lijepa vremena, trebamo sagledavati u toj dubini historijskog toka. Situacija u Bosni i Hercegovini jeste složena, jeste teška. Već duži period bošnjački narod se suočava s ozbiljnim izazovima, ne samo u BiH nego i u nekom regionalnom kontekstu, a čini mi se da i mi imamo svoju malu ulogu u nekom globalnom geopolitičkom smislu. Međutim, treba se suočiti s tim na pravi način, a to je da znamo da je ovo naša domovina, da znamo šta je naša kultura, tradicija, a posebno vjera. Da znamo da ima taj dublji smisao zbog čega jesmo u takvim okolnostima i da se na neki način pozitivno prema tome odnosimo. Ja sam ovdje kod vas govorio i ponavljam ono što je predsjednik Alija Izetbegović rekao: „Mi smo mali narod na velikoj granici, a onda nas ta granica definira, nismo beznačajni.“ Međutim, šta je bitno za nas kao Bošnjake, muslimane? Iz dubine razumijevanja tog historijskog toka bitno je da nađemo zajedničke stvari koje su nam i prije bile bitne i da se pripremimo za budućnost koja dolazi. Bit će ovakva ili onakva, jedino Bog to zna – kazuje prof. dr. Mulaosmanović.
Dostojanstvo nam je propisano vjerom, a sloboda, koja je jedna od važnih teza u okviru vjere islam, nam je data.
BiH nama jeste sloboda, ona nama treba da bude sloboda kao zavičaj. Kada govorimo o povratničkoj populaciji, tu trebamo istaknuti da je to najdržavotvorniji element našeg naroda, jer valja se vratiti na zgarište, pa dizati ponovo, pa ostati u neprijateljskom okruženju, nije to jednostavno. To je najdržavotvorniji element ovog naroda i Bosne i Hercegovine. Treba nam sada solidarnost, ali ne na način da gledamo povratničku populaciju kao neku kojoj treba da se pomogne, eto, iz nekih razloga. Tamo treba osigurati dobre uslove života i slobodu o kojoj pričamo, jer tamo se reflektira naše ukupno stanje, i mi tu solidarnost koju smo imali kao narod i koji je dio našeg kulturnog koda i izvorište u našoj vjeri islamu treba da pokazujemo sada. Mislim da je značajan uvjet da mi dođemo do spoznaje da je u granicama Bosne i Hercegovine povratnička populacija onaj bedem i nama daje slobodu o kojoj pričamo i koju želimo. Više od tri decenije smo u izazovnim i teškim procesima, ali postignuća koja smo napravili, možda ih mi ne možemo sad izmjeriti i predstaviti, jer nam treba historijska distanca, vjerujete, ako Bog da, ako bude ovog svijeta, da će se veoma pozitivno pisati o onome što smo mi ostvarili u ovih 30 godina. Treba proći krize koje će biti, ali smo dobili slobodu, imamo nezavisnost države BiH, imamo ono što nam je preduvjet da buduće generacije budu u boljoj situaciji nego što mi jesmo – ističe prof. dr. Mulaosmanović.
Bošnjaci kao narod su uspjeli izaći iz teškog procesa. Mladi muslimani su na minimumu slobode držali svoju vjeru, mi danas živimo slobodnije, s više znanja i mogućnosti, i te mogućnosti trebamo iskoristiti. Bitno je shvatiti da smo od 1990. godine do danas uspjeli izgraditi generaciju koja nešto znači u naučnom, ekonomskom, društvenom i napretku u svim procesima, to je značajna stvar, trebamo ići korak naprijed, duboko biti svjesni svoje prošlosti, a pogleda okrenutog ka budućnosti“, poručio je prof. dr. Admir Mulaosmanović
Hayat