Na tabli u Istočnom Sarajevu nema zločinaca, samo piše da nema Srba. Ta njena retorika ne doprinosi suživotu, a mogla je da od Banjaluke uzme najbolje primjere, da uči od nas
Kaže to u intervjuu za specijalno rođendansko izdanje „Glasa Srpske“ gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković. On ističe da je priča o svim ostalim potencijalnim lokacijama za spomenik na dnevnom redu bila tokom protekle tri godine i da je donedavni parking u centru grada mjesto koje je prihvatljivo svima, i predstavnicima boračkih udruženja, i republičkim vlastima i skupštinskoj većini koja je podržala izmjene gradskog prostornog plana,
Prije tri godine sam za isti sto okupio sve relevantne boračke organizacije i pojedince i rekao da je pred nama zadatak da gradimo centralno spomen-obilježje. Prvo je postojalo pitanje zašto to radi grad, ali sam rekao hajde da krenemo, drugi će se pridružiti. Tada smo analizirali sve lokacije. Jedna je bila na široj teritoriji grada, borci su to odmah odbili i rekli da samo centar dolazi u obzir, ali naravno ne kod Ferhadije jer bi sve to bilo pogrešno protumačeno. I ostale su dvije lokacije, jedna kod spomenika banu Tisi Milosavljeviću i druga na „Krašovom“ parkingu. Što se tiče lokacije kod spomenika banu, samo jedna četvrtina zemljišta je gradska, a tri su vlasnici nekolicina pojedinaca od kojih neki žive širom svijeta. Bilo bi potrebno oko 10 miliona KM da kupimo tu zemlju. Rekao sam borcima može tamo, ali ne mogu garantovati da ćemo to uraditi ni za pet-šest godina – ističe Stanivuković.
I preostala je jedino lokacija na kojoj je gradnja počela prije mjesec?
STANIVUKOVIĆ: Shvatili smo da je „Krašov“ parking jedina lokacija centralna, uz muzej, Gradsku upravu, Spomenik 12 beba. Sve smo sagledali, spomenik je prilagođen lokaciji, ne šteti nijednoj zgradi, a ima vidljivost sa svih strana. Imao sam više razgovora sa vladikom Jefremom, predsjednicima Republike, Vlade, sve sam pitao da li su saglasni, jer nisam želio da bilo šta radimo bez pristanka svih njih.
I niko ništa nije napomenuo?
STANIVUKOVIĆ: Svi su bili prezadovoljni. U razgovoru sa svima nisam osjetio ni neku sujetu i slično. I onda se ušlo u razgovore o finansiranju gdje je Vlada iskazala želju da to plati, što je logično. Grad je dao zemljište, projekat, idejno rješenje, konkurs
STANIVUKOVIĆ: To djeluje lakrdijaški. Ne mogu reći, uz sve naše razlike, da on nije čovjek koji mnogo radi. Ali, problem je što u politici pokazuje neku ličnu frustraciju i mržnju ne prema meni kao političaru, nego, rekao bih, kao čovjeku. Mene je zvalo šest-sedam predsjednika udruženja da mi kažu da ih nagovara da govore protiv mene. Gurao je druge u vatru, vidio da ne ide, pa je sam povukao potez koji liči na političko samoubistvo. Kad smo svi saglasni zbog toga, on daje temu drugima kojima svakako smeta izgradnja tog spomenika. Kada smo raspisivali poziv, udruženja iz FBiH su slala udruženjima arhitekata u Evropi dopise u kojima su navodili da je to „genocidni spomenik“ da se ne bi prijavili. Njihov lobi je tu bio snažan. I sada imate Srbina koji je bio u ratu i danas čini opstrukcije.
A šta ako bi, recimo, Vlada uskratila novac?
STANIVUKOVIĆ: Naći ćemo način. Imamo kapacitete za to. Za mene postoje stvari koje su iznad svega. Tu nema ni Dodika ni Draška. Tu nema vlasti i opozicije, mora biti apsolutno nacionalno jedinstvo. Čak u finansiranju ne postoji dinamika koju je Vlada predvidjela, rekli smo nema veze, preuzećemo dok se vi ne konsolidujete. Ko može da potegne, taj će potegnuti. Svi odbornici SNSD-a su glasali za prostorni plan i niko se nije protivio i sad Đajić govori da bi se, eto, malo uključio. Nevjerovatna je priča da je na „Krašovom“ parkingu nešto zabačeno. Kako? Imamo plan koji predviđa da ulica Kralja Petra Karađorđevića bude jednosmjerna, biće šira za autobuse i bicikle, biće izmješteni kiosci, izgrađeni trotoari, platforme, spomenik će savršeno moći da bude viđen sa prostora od Hrama Hrista Spasitelja i Gradske uprave. Ulica pored stare autobuske takođe će biti rekonstruisana i sa te strane spomenik će biti vidljiv.
Da li je sve čisto po pitanju dozvola?
STANIVUKOVIĆ: Ne znam ko je to izmislio. Sve dozvole imamo. Spomenik gradimo legalno. Kad neko dođe u Gradsku upravu, moći ću mu reći „Pogledaj lijevo, tako je Republika nastala“. Sva imena poginulih biće ispisana zlatnim slovima, biće tu spomen-soba, ilustracije, sve važne bitke i brigade. Osporavaju broj od 62 stuba, ali to ne mora da ima simboliku brigada. Stub je vojnik, čvrst i postojan, kamen, RS je kamen nesporan i trajan. Kao da tu stoje 62 vojnika. Iz svakog stuba noću će ići svjetlosna refleksija u nebo nekoliko kilometara, više od 60 snopova šalje poruku u nebo, mi gledamo ka njima gore i oni ka nama.