Ovo će se prepričavati godinama: Ono što je večeras uradio Josip Pejaković kod Senada Hadžifejzovića…

Bosanskohercegovaćki glumaćki bard Josip Pejaković večeras je priredio pravi spektakl za prave domoljube. Ovo bi se zasita moglo prepričavati godinama.
Gledaoci u ovom izdanju informativne emisije FACE TV imaju priliku uživati u njegovom monologu, sa odlikama melodrame – po čemu je Pejaković i poznat u bh. javnosti – a glavna je preokupacija najvječnija bosanska pjesma – sevdalinka.
“Sevdalinka” je i naziv najnovije knjige Josipa Pejakovića, čije se izdanje pojavilo na našem tržištu početkom ovog mjeseca, a u kojoj je objedinio bogatu kolekciju sevdalinki i time doprinio historiografiji usmene bosanskohercegovačke književnosti.
“Slušaju me samo oni koji znaju pjesmu našu, pjesmu našu sevdalinku! Nije ona za deranje! Ona mora biti tiha, sa merakom i iz duše, jer je pjesma o ljubavi!”
Govoreći o okolnostima u kojima je nastala ova ljubavna pjesma poznata pod nazivom sevdalinka, mora se spomenuti da se najzaslužnijim smatra prodor istočnjačke islamske kulture na jug
. Bosanskohercegovačke gradske cjeline, nakon osmanlijskih osvajanja, “potpale” su pod utjecaj orijentalne kulture, čijom je zaslugom iznjedrena “najljubavnija” bosanskohercegovačka pjesma.
Pejaković svojom knjigom “Sevdalinka” potvrđuje kulturološki kod Bosanaca i Hercegovaca koji je utkan u ovo iznimno vrijedno literarno djelo.
“Oči gledaj, prijatelju, oči moje uplakane! One će ti same reći šta je sevdah, moj jarane! Sve prestane kada sevdalinka tiho Bosnom našom i Hercegovinom zažubori! Sevdalinka sve gradove opjevala!”
Gostujući u “Centralnom dnevniku” konstatirano je da se sevdalinka mora nastaviti njegovati u bosanskohercegovačkom društvu, a voditelj Senad Hadžifejzović je potcrtao da se Pejakovićeva knjiga promovira na svjetski način.

“Sevdalinka je svjetska nematerijalna kulturna baština, imala-nemala priznanje! Radi se o gradskoj pjesmi koja je ravnopravna sa fadom ili nekim drugim pjesmama koje su odavno zaštićene!”, kazao je Pejaković u programu FACE TV.

Govoreći o ambijentalnoj leksici u sevdalinci, Pejaković je sjajno primijetio da ona oslikava ne samo tradicionalnu nego i duhovnu razinu bosanskohercegovačkog čovjeka. Prof. Esad Bajtal, govoreći o historijatu nastanka ove pjesme, kazao je da se ona pojavila prije pet stotina godina te je izvršio potpodjele leksičkih ambijenata u samoj sevdalinci.
Pejaković nije zaobišao ni ovaj aspekt bosanskohercegovačke pjesme, pa su tako u knjizi zabilježene: “Oj, kolika je Jahorina planina”, “U lijepom gradu Višegradu”, “S one strane Plive”…
(ZS)

Related Posts

Ispovijest momka koji je spasio ženu od nasilnika: “Sekunde jedne nisam razmišljao o sebi”

“Čuo sam sestru koja je viknula Vladimire, okrenuo sam se i samo joj dao telefon. Nisam razmišljao ni sekunde”, ovako započinje priču mladi heroj iz Sremske Mitrovice,…

SUDAR NA AUTOCESTI Najmanje 15 poginulih u stravičnom sudaru..

Najmanje 15 osoba je poginulo u nesreći koja se jučer dogodila na velikoj autocesti u centru Kanade, pišu tamošnji mediji, pozivajući se na anonimne izvore. Policija, koja…

MEEŠALIĆ NEMA POVJERENJA U KONAKOVIĆA: “Situacija je veoma jasna, on prati politiku HDZ-a

Moram podsjetiti javnost da je Konaković bio kooperativan i na tim pregovorima u Neumu. Bio je spreman isporučiti HDZ-u izbornu reformu koja bi prednost davala nacionalnom ključu…

U Zvorniku napadnut rukometaš bh. kluba, zbog pokušaja ubistva uhapšena jedna osoba

Mladi rukometaš zvorničke Drine, Nikola Tomić, napadnut je nožem u noći sa subote na nedjelju, a jedna osoba je uhapšena Policijski službenici Policijske stanice Zvornik su 16.04.2023….

Alija Izetbegović kod hafiza Hadžimulića: Neki su prigovorili da je poniženje za predsjednika države da ide na noge nekom hodži

Nikad neću zaboraviti dan za vrijeme opsade Sarajeva kad je rahmetli Hafiz Hadžimulić u svojoj hutbi u Carevoj džamiji imao žestoku kritiku na Obnoviteljski sabor Islamske zajednice,…

Plašio sam se da ću rastužiti Allahovog Poslanika

Junak ove priče je posljednji osmanski vojnik koji je nastavio da čuva džamiju Al-Aksa do 1982. godine, sve dok nije umro u 93. godini. Ovaj čovjek je…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)